Share/Save/Bookmark

(voor)Akkoord Vlaamse Non-Profit

Anderhalf jaar na het indienen van onze eisenbundels bij de Vlaamse Regering (02/02/2010), is er eindelijk een voorakkoord uit de bus gekomen voor de non-profitsectoren in Vlaanderen.

De ACLVB keurde het voorakkoord op 23 september goed. Ondertussen keurden werkgevers en een andere werknemerscentrales het  akkoord ook goed. Op 24 oktober beslist de laatste werknemerscentrale.
Wanneer iedereen op dezelfde lijn zit, kunnen de afspraken uitvoering krijgen in CAO’s.

Via foto’s kan u de slideshows van onze manifestaties herbekijken.
Via onderstaande syndroom flash, kan u door op de foto’s door te klikken, onze syndroom flashes bekijken.

Hieronder vinden jullie de afgelegde weg naar het VIA en de grote lijnen van het Vlaams Intersectoraal Akkoord (VIA) voor de periode 2011-2015.

Intersectorale kwaliteitsmaatregelen

1. Functieclassificatie

Er wordt een nieuwe functieclassificatie uitgewerkt die van toepassing wordt voor alle sectoren die onder het VIA vallen. Op die manier worden o.a. de barema’s van de verschillende sectoren op elkaar afgestemd.

2. Arbeidsvoorwaarden

-stabiliteit in de arbeidsovereenkomsten.

Wanneer er extra tewerkstellingsuren vrijkomen, wordt voorrang gegeven aan de deeltijdse werknemers, die hun arbeidsduur wensen te verhogen.
Verder krijgen werknemers met een arbeidsovereenkomst van bepaalde duur voorrang bij de aanwervingen voor onbepaalde duur.
Dit is een motivatie en geen bindende maatregel waarbij rekening moet worden gehouden met de competenties en organisatorische vereisten.

-screening werkdrukproblemen.

Er wordt een screening opgezet in de sectoren en werkvormen uitgewerkt om specifieke werkdrukproblemen in functie van kwaliteit, personeelsnormering en personeelsinzet te bepalen.

-versterking arbeidsvolume.

Er komt een onderzoek op welke wijze we de komende jaren het arbeidsvolume kunnen verhogen.
Op die manier moeten we een antwoord kunnen bieden op de capaciteitsproblemen om een kwalitatieve dienstverlening te kunnen blijven garanderen.

3. Combinatie arbeid en gezin

Er wordt - voor alle VIA-sectoren - een sectoraal kader voorzien, waarin het recht wordt bepaald op voltijds of halftijds tijdskrediet voor 5 jaar gedurende de loopbaan, waarvan:
-het tweede jaar na ten vroegste 5 jaar bedrijfsanciënniteit;
-het derde jaar na ten vroegste 10 jaar bedrijfsanciënniteit en
-het vierde en vijfde jaar na toestemming van de werkgever.

De werkgevers engageren zich om in te gaan op de vraag van werknemers die drie weken aaneensluitende hoofdvakantie wensen op te nemen.
Ook dit is een motivatie en geen bindende maatregel. 
Onder andere de continuïteit van de dienstverlening mag niet in het gedrang komen.

4. Vorming, Training en Opleiding (VTO)

-opleiding en vorming, instroom en doorstroom.

Wij zullen de komende jaren investeren in de sleutels voor VTO, zijnde toeleiding, aanbod, begeleiding en bekendmaking.

Onderstaande kwalificerende initiatieven staan op onze TO DO-lijst:

- opleidingen (voor werklozen) die toeleiden naar de VIA-sectoren;
- bevorderen van deeltijds leren/deeltijds werken;
- opleidingen voor werkenden om de doorstroom van kansengroepen te garanderen.

-actualiseren van de vormings- en opleidingsmogelijkheden voor werknemersafgevaardigden.

De werknemersvertegenwoordigers hebben - per effectief mandaat - recht op 20 dagen (op 4 jaar) syndicaal verlof voor vorming en externe activiteiten.  Deze dagen kunnen ook opgenomen worden door de vervangers.  Uiteraard blijven gunstigere bepalingen in bestaande bedrijfsCAO’s van toepassing.

5. Kwalitatieve versterking werknemersvertegenwoordiging

Er wordt een syndicale premie ingevoerd voor de sectoren waar tot op vandaag geen stelsel bestaat (PC 331).  Verder wordt er een harmonisatie opgebouwd tussen de sectorale stelsels van de VIA-sectoren.

6. Een verantwoorde inzet van gemeenschapsmiddelen

Een organisatie of instelling in de zorg en welzijn dient niet om winsten uit te keren aan aandeelhouders.

Na een studie en adviezen van verschillende raden wordt een dialoog gestart over de inzet van dienstencheques in zorg en welzijn.
Het standpunt van de ACLVB is hier duidelijk; wij willen de dienstenchequewerknemers laten doorgroeien naar een zorgfunctie; o.a. via vorming, training en opleiding.

7. Managementondersteuning

De ondernemingen moeten 99 euro per VTE besteden om te investeren in hun HR-beleid. Een deel van dat bedrag gaat naar een fonds die vooral voor de kleinere organisaties maatregelen rond personeelsbeleid zal uitwerken.

Intersectorale maatregelen koopkracht

1. De tweede pensioenpijler wordt verder uitgebouwd

2. Opbouw van de eindejaarstoelage naar een 13de maand

Een volledige 13e maand voor iedereen komt dichter bij, maar we zijn er nog niet helemaal.
Iedereen - die onder het VIA-akkoord ressorteert - zet een stap vooruit

Paritair (sub)comité

Vast geïndexeerd gedeelte (1) na VIA

% bruto jaarloon

318.02

130,02

7,52% (2)

319.01

130,02

7,52% (2)

331

130,02

7,52% (2)

329.01
(integratiesector en samenlevingsopbouw)

130,02

7,52% (2)

Uitzonderingen 

Paritair (sub)comité

Vast geïndexeerd gedeelte (1) na VIA

% bruto jaarloon

327.01
(omkadering)

360 (1)

5,02% (2)
verminderd met 584,49 (1)

327.01
(doelgroeppersoneel)

Procentueel 87%

329.01
(andere sectoren)

130,02

5,21% (2)

329.01
(basiseducatie)

7,52% (2)

329.01
(zonder eindejaarstoelage)

4% (2)
verminderd met 584,49 (1)

(1) te actualiseren op basis van de reële index
(2) cfr. spelregels sectorale regeling

Sectorale maatregelen kwaliteit

PC 318.02 Gezinszorg en aanvullende thuiszorg

De mogelijkheid om flexibel te werken wordt een beetje opgetrokken alsook gecompenseerd.
Verder wordt de verplaatsingsvergoeding opgetrokken van 0,22 euro/km naar 0,32 euro/km.
Het verschil tussen de barema’s B1a en B1b wordt verder overbrugd.

Om tegemoet te komen aan de werkdruk en de behoeften aan omkadering en begeleiding van verzorgenden, wordt in overleg met de sociale partners een aanpassing van de omkaderingsnorm doorgevoerd.  Ook wordt er een engagement opgenomen om de problematiek tussen het statuut van verzorgenden en zorgkundigen zo snel mogelijk op te lossen.

PC 319.01 (VAPH)

Er worden 260 VTE voor werkdrukvermindering voorzien.
Tevens wordt het werknemersstatuut PAB/PGB-assistenten verbeterd, wordt er een stopvergoeding voorzien en wordt het forfait van de personeelskosten opgetrokken.

PC 319.01 (Jongerenwelzijn)

Binnen de sector van Jongerenwelzijn wordt de werkdruk verlaagd door bijkomend personeel.

PC 327.01 Beschutte en sociale werkplaatsen

Het sectoraal vormingsfonds wordt versterkt voor:
-opdracht-, productie- en werkvloergerichte opleidingen;
-loopbaanbegeleiding/levenslang leren;
-nieuwe machines (veiligheid, gezondheid en milieu);
-heroriëntering functies en jobinvulling;
-welzijn op het werk.

Binnen de sociale werkplaatsen zullen de onregelmatige prestaties en het weekendwerk vergoed worden:
-premie van 6%/uur voor onregelmatige prestaties;
-premie van 15%/uur voor weekendwerk.

De verlofdagen 35-44j voor doelgroep- en omkaderingspersoneel - binnen de beschutte werkplaatsen - wordt geharmoniseerd naar 5 dagen.

PC 329.01 Socio-culturele sector

Er worden middelen voor een sectoraal vormingsfonds voorzien.

PC 331 (Kinderopvang)

-valorisatie van de coördinatoren IBO’s en DVO’s;
-eerste stap naar een volwaardig werknemersstatuut voor onthaalouders;
-werkdrukvermindering;
-verschil tussen de barema’s B1a en B1b wordt verder overbrugd.

ACLVB: Vrije Visie, Eigem Stem
Word ACLVB-kandidaat bij de sociale verkiezingen 2012

Download de flash

20111017_flash_139_via.pdf

    ABVV, ACV en ACLVB reageren op politiek akkoord rond degressiviteit werkloosheidsuitkeringen

    10 mei 2012

    Het gemeenschappelijk vakbondsfront blijft ijveren voor kwaliteitsvolle jobs

    Werklozen zullen...

    Veel succes aan al onze kandidaten !

    07 mei 2012

    Vanaf vandaag tot en met 20 mei vinden in ons land sociale verkiezingen plaats. In die periode...

    Sociaal plan Bekaert is een evenwichtig akkoord

    27 april 2012

    Deze nacht om 3.30 uur werden de onderhandelingen voor een sociaal plan bij Bekaert beëindigd. Het...

    Cat:

    De onderhandelingen voor een meerjarenakkoord in de federale gezondheidssectoren zijn stopgezet

    25 april 2012

    De ACLVB stelt vast dat de regering Di Rupo geen inspanningen WIL doen voor de werknemers van de...

    Cat:

    Koning Albertlaan 95 - 9000 GENT
    Tel. 09-222.57.51
    Fax 09-221.04.74
    E-mail : aclvb@aclvb.be
    ACLVB op Twitter : http://www.twitter.com/ACLVB
    ACLVB op Google+ : +ACLVB

    Taal: